Odciski, modzele, nagniotki
W ramach specjalistycznej pielęgnacji stóp usuwane są zmiany związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka (hiperkeratozą). Skóra na stopach różni się od skóry w innych partiach ciała głównie grubością, która sięga do 4mm. Naskórek jest również grubszy, cieńsza jest za to tkanka podskórna. Brak gruczołów łojowych oraz gruba warstwa rogowa sprzyja pojawianiu się takich dolegliwości, jak np. odciski, modzele czy nagniotki. Zgrubienia skóry potrafią być bardzo dokuczliwe i bolesne, mogą naciekać w głąb skóry drażniąc nerwy lub okostną, przez co chodzenie staje się utrudnione.
Czynniki wpływające na powstawanie hiperkeratoz (rogowacenia):
- suchość skóry – jest to związane z upośledzonym działaniem układu tętniczego i żylnego (niedokrwienie),
- deformacje kostne – takie, jak płaskostopie czy halluxy ( tzw. paluch koślawy),
- zaburzenia hormonalne (głównie niedoczynność tarczycy),
- reumatyzm,
- cukrzyca,
- niedobory witaminy A,
- nadwaga,
- źle dobrane obuwie.
W gabinecie podologicznym z powodzeniem niwelujemy takie dolegliwości związane z hiperkeratozą, jak:
- odciski,
- modzele,
- nagniotki.
Odciski
Odciski posiadają rdzeń (korzeń) w kształcie stożka, który stopniowo wrasta coraz głębiej w skórę na stopach. Najczęściej są bardzo bolesne i utrudniają chodzenie. Występują na podeszwie stopy, na palcach, między palcami, w wale paznokciowym lub pod płytką paznokcia. Odciski trzeba usuwać jak najwcześniej, gdyż jest wtedy szansa na trwałe pozbycie się problemu już przy pierwszej wizycie u podologa. Pamiętajmy, że im odcisk starszy, tym trudniej się go pozbyć. Po usunięciu odcisku bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń podologa. Po zabiegu usunięcia odcisku, podolog najczęściej zaleci stosowanie odciążeń lub ortez ochronnych na miejsce po odcisku (zwłaszcza przy trwałych zmianach w układzie kostnym stopy).
Modzele
Modzele to duże, owalne i płaskie zrogowacenia skóry o żółtym zabarwieniu, które umiejscawiają się najczęściej na podeszwie stopy, pod główkami kości śródstopia oraz w miejscach najbardziej obciążonych. Modzele należy usuwać z powodów estetycznych oraz by nie dopuścić do pogłębienia zmian, które mogą skutkować pojawieniem się bólu. Z modzela bowiem możemy sobie wyhodować odcisk, może też pojawić się bolesne owrzodzenie lub krwiak. Na modzele podatne są głównie kobiety, które często chodzą w szpilkach oraz osoby otyłe. Modzele usuwa się podczas jednego zabiegu, jednak trwałe usunięcie zmiany nie jest możliwe w momencie kiedy mamy np. płaskostopie poprzeczne lub borykamy się z halluxami. Zmniejszenie modzela uzyskamy po zastosowaniu indywidualnej wkładki ortopedycznej lub innego odciążenia. Aby zmiana nie dokuczała za bardzo, należy regularnie odwiedzać podologa.
.
.