Korekta wrastających paznokci
Wrastające paznokcie u stóp to często występujące schorzenie, które jest wyjątkowo bolesne i może utrudniać normalne funkcjonowanie. W przypadku, gdy winowajcą są zmiany kostne, podolog zaleci stosowanie odciążenia. W lżejszych przypadkach pomocna będzie tamponada, w trudniejszych zaś podolog skoryguje tor wzrostu paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej.
Najczęstsze przyczyny:
- urazy mechaniczne stopy,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- nieprawidłowe obcinanie paznokci lub zaburzenia mikrokrążenia w przebiegu różnych chorób naczyniowych,
- nieprawidłowa motoryka chodu,
- wady postawy typu stopa koślawa, płaskostopie czy deformacje palców.
Sposoby leczenia:
TAMPONADA
Tamponada to nic innego jak umieszczony w wale paznokciowym miękki opatrunek, który przed nałożeniem jest nasączany przez podologa odpowiednim preparatem.
Opatrunek ten oddziela płytkę paznokcia od łożyska oraz poszerza przestrzeń między płytką a wałem paznokciowym. W ten sposób kierujemy paznokieć na właściwy tor wzrostu oraz leczymy stany zapalne i ropne wysięki okolic paznokcia.
.
KLAMRY ORTONYKSYJNE
W ofercie naszego gabinetu podologicznego mamy 5 rodzajów klamer ortonyksyjnych, które podolog dobiera odpowiednio do potrzeb klienta:
- Klamra tytanowa – to nowość w walce z wrastającymi paznokciami. Wykorzystujemy w niej kompozyt dentystyczny i drut tytanowy o różnej grubości.
- klamra plastikowa B/S spange – znajduje zastosowanie przy cienkich i łamliwych paznokciach. Zakłada się ją poprzez przyklejenie do płytki paznokciowej, co jest zabiegiem bezbolesnym.
- klamra metalowa ONY CLIP – wytwarzana jest z elastycznego metalu powlekanego tworzywem sztucznym. Jest przyklejana na płytkę paznokciową. Klamra metalowa różni się plastikowej możliwością większej siły naciągu.
- klamra drutowa jednostronna COMBIped – wykonana jest z nierdzewnej stali chirurgicznej. Jest stosowana w przypadku jednostronnego wrastania paznokcia. Umiejscowienie klamry polega na założeniu haczyka pod płytkę paznokciową i przyklejeniu drugiej końcówki w odpowiednim miejscu.
- klamra drutowa ORA – jest wykonywana indywidualnie, uwzględniając potrzeby pacjenta. Po jej założeniu odpowiednio aktywizowany drut stopniowo podnosi brzeg paznokcia. Klamra działa na zasadzie dźwigni, z tym, że siły dźwigni działają tylko na krawędzie paznokcia. Całkowity czas leczenia przy użyciu klamry wynosi od 3 do 6 miesięcy. Zaletą tej metody jest jej skuteczność oceniana na 95%, wymaga jednak wizyt kontrolnych w gabinecie podologicznym i ścisłej współpracy chorego z podologiem. Przeciwwskazaniem do zastosowania klamry ORA są mało elastyczne i kruche paznokcie oraz zaburzenia ich wzrostu.
.